mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
• Isparta Yalvaç Meydanoğlu Cami, Rölöve,Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri

Isparta İli, Yalvaç İlçesi, Kaş Yukarı Mahallesinde yer alan tarihi cami Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerine avlulu kargir cami olarak kayıtlıdır. Yazılı kaynaklarda cami hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Buna karşın caminin farklı isimlerle karşımıza çıktığını görmekteyiz. Gerek kaynaklar da gerekse bölge halkı tarafından Kaş Yukarı Mahalle Camii, Kaş Mahalle Camii, Kaş Camii, Meydanoğlu Camii ve Kavaklı Camii gibi isimlerle tanınmaktadır. Bu isimler içinde Meydanoğlu ve Kaş isimleri ön plana çıkmaktadır. Caminin giriş kapısı üzerinde de Meydanoğlu ismi geçmektedir.

Kareye yakın dikdörtgen planlı ve üzeri içten kubbe ile örtülü dıştan ise kiremit kaplı kırma çatıyla örtülü bir harim ile bunun kuzeydoğu köşesinde yer alan tek şerefeli minaresi ile sade bir görünüme sahip olan eserin kuzey duvarına bitişik son cemaat mahalli son yıllarda yeniden yapılmıştır.

Eserde inşa malzemesi olarak; beden duvarlarında kaba yonu ve moloz taş ile esere yaklaşık 3 km. mesafede bulunan Pisidia Antiocheia Antik kentinden getirildiği düşünülen devşirme malzeme yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Bununla birlikte yapının tüm cepheleri sıvalı ve boyalıdır. Minarede ise tuğla ağırlıklı olmak üzere taş malzeme kullanılmıştır. Minarenin kaide kısmında almaşık duvar tekniği ön plana çıkarken kaide üzerinde sadece tuğla malzeme görülmüştür.  

 

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com