mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
• Isparta Keçiborlu İlçesi,Yenice Camii’ne ait Rölöve - Restorasyon - Restitüsyon – Elektrik – Makine - Çevre Düzenleme Projeleri İle Statik Rapor Hazırlanması Hizmet Alım İşi

           Isparta İli, Keçiborlu ilçesi sınırları içerisinde yer alan cami, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olup kareye yakın dikdörtgen planlı ve üzeri içten kubbe ile örtülü dıştan ise kiremit kaplı kırma çatıyla örtülü bir harim ile bunun kuzeydoğu köşesinde yer alan tek şerefeli minaresi ile sade bir görünüme sahiptir.

            1930’lu yıllarda yıkılan ve sadece temeli kalan caminin, halkın yardımıyla 1940’lı yılların sonunda yeniden yapıldığı, yapımında 40x100 ebatlarında kerpiç kullanıldığı ifade edilmektedir. Yapım esnasında bağdadi kubbe eklenmiş ancak mevcut halkın parası yetmediği için ahşap kaplamanın üzerine yöre de yalıtım için kullanılan yoğa taşı ve mısır koçanının cami de kullanılmadığı anlatılmış yerinde yapılan kontroller de de ahşap kaplamanın üzerinde bir yalıtım malzemesi kullanılmadığı tespit edilmiştir. Cami ilk yapıldığında minarenin olduğu ve kesme taştan oluşan minare kaidesinin açıkta olduğu giriş kapısının doğu cephesinden sağlandığı ifade edilmiştir.

            1970li yıllarda dış cephesi tamamıyla kerpiç olan cami yağmur yağışlarından çok tahrip olduğu için, o zamanın koşullarında cemaatten toplanan para ve etraftan toplanan kiremitleri kırarak kerpiç duvarlara saplanıp üzerine rabits teli çekilerek üzeri sıva ile kapatılmış ve bugünkü halini 1970li yıllarda almıştır. Bununla birlikte yapının tüm cepheleri sıvalı ve boyalıdır. Minarede ise kesme taş malzeme kullanılmıştır.

            1980li yılların sonunda avluda bulunan 8 gen şadırvan ve musalla taşı, yıkılmıştır. İçerde yine ahşaptan çerçevesi olan mihrap nişi 2005 yılında yenilenmiş ve diğer ahşap kaplamalarda aynı tarihte eklenmiştir. Takip eden yıl kiremit aktarımı yapılmış ancak ahşap konstrüksiyona dokunulmamıştır. Ahşap kaplamalar yapılmadan önce kireç harcı ve çimento karışımından bir sıva yapılarak caminin iç hacimleri tamamen sıvanmıştır.

            Keçiborlu müftülüğünden alınan cami ibadete açılış beratı bilgilerine göre 1950 yılında yapılıp müftülüğe devrolmuş ve devrolduğunda şadırvan, tuvalet, musalla taşı, kömürlük ve okuma odası ile birlikte ibadete açılmıştır. 

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com