mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
• Bilecik - Söğüt Hamidiye İdadisi Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

BİLECİK - SÖĞÜT HAMİDİYE İDADİSİ RÖLÖVE RESTİTÜSYON VE RESTORASYON PROJELERİ
Bilecik’in Söğüt ilçesinde yer alan Hamidiye İdadisi, Hamidiye Camii’si ile birlikte 1903 yılında II. Abdülhamit Han tarafından yaptırılmıştır.Cephesinde giriş kapısı üzerinde, İstanbul’da yaptırılmış dokuz manda arabası ile taşınarak getirildiği söylenen bir Osmanlı Arması yer almaktadır.

Kültür, Sanat ve Mimari gibi konulara önem veren ve ince ruhlu bir padişah olan Sultan İkinci Abdülhamid döneminde, özellikle yabancı mimarların faaliyetleri göze çarpar. Sultan İkinci Abdülhamid'in padişahlığı döneminde yerli ve yabancı mimarların yaptıkları mimari çalışmalardan bazıları şunlardır; İstanbul Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi, Yüksek Ticaret Merkezi, Tarabya İtalyan Sefareti, Haydarpaşa Tıbbiye Mektebi, Düyun-ı Umumiye ve Karaköy Osmanlı Bankası, Karaköy Palas iş hanı, Maçka Palas, Ankara İş Bankası, İstanbul Maçka İtalyan Sefareti, Haydarpaşa Garı, Sultanahmet'de Alman Çeşmesi, Sirkeci Garı, Kütahya Ulu Camii, İstanbul Yıldız Hamidiye Camii, Cihangir Camii ve Bilecik Söğüt Hamidiye Camii ve Hamidiye İdadisi.

İdadi, kesme taştan yapılan pencere ve kapı söveleri ile öne çıkmaktadır. Ayrıca Dar-ül itan 1919 yıılnda Hamidiye İdadisine ek olarak Sultan Reşat Zamanında imece olarak yaptırılmıştır. Şehit çocuklarının yararlandığı bu binaya halk arasında “Şüheda Mektebi” veya “Şehitler Mektebi” denilmektedir.

Karşılıklı ön ve arkadan girişi bulunan İdadi yapısı giriş holünün sağında ve solunda 2şer oda yer almaktadır. Arka girişin önünde bulunan ahşap merdiven ile üst kata ulaşılır. Bu merdivenin altından da alt kata inilmektedir. Yaklaşık 1.50m yüksekliğinde olan alt kat depo olarak kullanılmakta olup oldukça bakımsız ve harap durumdadır.

Zemin kattaki odalarda yapısal bir bozulma görülmemekle birlikte ahşap döşeme ve tavanlarda kısmen bozulmuş durumdadır. Ahşap pencere ve kapılar oldukça kötü durumdadır. Merdiven yapısal olarak sağlam olmakla birlikte basamak kaplamaları ile korkulukları yer yer bozulmuştur.

Üst kattaki odalarda zemin katta olduğu gibi yapısal bir bozulma görülmemekle birlikte ahşap döşeme ve tavanlarda kısmen bozulmuş durumdadır. Ahşap pencere ve kapılar oldukça kötü durumdadır. Merdiven yapısal olarak sağlam olmakla birlikte basamak kaplamaları ile korkulukları yer yer bozulmuştur.

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com