mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
• Kars - Ani Boyalı Kilise Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

KARS - ANİ BOYALI KİLİSE RÖLÖVE-RESTİTÜSYON VE RESTORASYON PROJELERİ
M.S. 1215 yılında Tigran Honents tarafından yaptırılmıştır. Merkezi haç planlı ve konik kubbelidir. Doğu batı ekseninde kemerlerle çevrilmiş kuzey güney ekseni üzerinde beşik tonozların profili olan kemerler üzerine dıştan içe doğru dört köşede de duvara yapışık yarım sütunlar ile desteklenmiş paylar üzerine pandantifler ile bölünerek yerleştirilmiştir. Bina taş işçiliği bakımından dikkate değer özellikler taşımaktadır. Dış yüzü sütünceler , kemerler, kemerlerin birleşme yerlerinde kuş ve hayvan motifleri ile bezelidir. Alınlıkta aslan kabartması mevcuttur. İç mekan yan duvarları halen iyi durumda olan ve İncil’den alıntı konuları içeren freksler, stilize edilmiş bitki ve haç motifleri ile süslenmiştir. Bu yüzden Boyalı Kilise adı ile anılmaktadır.

Erzurum K.T.V.K.B. Kurulunun 06.12.1999 gün ve 813 sayılı kararı ile Rölöve-Restitüsyon Ve Restorasyon Projeleri onaylanmıştır.

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com