mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
• Aydın - Didim Akbük Rum Kilisesi Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

AYDIN - DİDİM AKBÜK RUM ORTODOKS KİLİSESİ RÖLÖVE RESTORASYON PROJELERİ VE UYGULAMASI
Yapı 19.yy da Ortodoks mezhebine göre yapılmış ufak bir köy kilisesidir.İşlevini Cumhuriyet yılları başlarına kadar sürdürmüştür. Yöredeki kat burada bulunan Rumların mübadele sonucu Yunanistan’a göç etmesi ile bir süre atıl olarak kalmıştır. Bir süre sonra ise ilçede bulunan kişiler tarafından ihtiyaç sebebi ile okula çevrilmiştir. Bu alanda bir asma kat oluşturulmuştur. Bu işlev de daha sonraları daha büyük bir okul yapılması ile sona ermiş ve bu kilise bir depo olarak kullanılmıştır. Depo işlevi sırasında çıkan yangın sonrası oluşturulan asma kat yıkılmış ve yapıda bulunan süsleme ve sıvalar zarar görmüştür. Devamlılığının sağlanması için , yapının en kısa zamanda restore edilerek hizmete sunulması ve korunması gerekmektedir.

Kilise tek nefli 7,64x14,50 m dış ölçülerindedir.Yapı dikdörtgen planlıdır. Yapının doğu bölümünde apsis yer almaktadır.Yapının güney kapısında bir kapı ve iki pencere bulunmaktadır. Bu pencereler üzerinde bulunan mermer alınlarda iklim şartlarından dolayı bir aşınma söz konusudur. Kuzey cephe ve batı cephesinde de birer kapı ve ikişer pencere bulunmaktadır. Bu kapı ve pencerelerin oluşumları birbirlerinden belirli oranlarda ayrılmaktadır.

Yapı malzemesi olarak duvarlarda moloz taş kullanılmış olup yüzeyler sıvalıdır. Bu sıva sonradan yapılmış olup iç mekanda bulunan tüm fresklerin üzeri kapatılmıştır.İç mekanda yer yer derin çatlaklar ve dökülmeler söz konusudur.Yapının etrafında bir duvar oluşumu algılanmaktadır.Bu oluşumun sonunda bir kapı bulunmaktadır.Bu kapının üzerinde 1893 yılı sergilenmekte bu tarihin neyi simgelediği anlaşılamamaktadır . Bir diğer tarih de binanın güney cephesinde bulunan giriş kapısında yer almaktadır. Burada bulunan tarih ise 1870 yılını göstermektedir.

Yapının bütün duvarlarında denizin de etkisi ile yosunlanmalar ve kılcal çatlaklar gözle görülmektedir. En ağır hasar ise batı cephesinde bulunan tonozda görülmektedir. Bu tonoz artık üzerine gelen yükü taşıyamaz hale gelmiştir. Bu alanın kilisenin yaşaması için desteklenmesi gerekmektedir.

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com