mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
• Ankara - Eski Adliye Binası Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

ANKARA - ESKİ ADLİYE BİNASI RÖLÖVE VE RESTORASYON PROJELERİ
Cumhuriyet Dönemi’nin mimari özelliklerini yansıtan bu yapı, 1925 yılında, ülkemizde faaliyet gösteren ünlü İtalyan mimar Guillo Mongeri’nin mimari çizimleri ile Türk ve Arnavut ustalar tarafından yapılmıştır.

Yapının ilk tasarım amacı genç Türkiye Cumhuriyet’inin TÖRE VEKALETİ ‘dir. Bina Adalet Bakanlığı’na bağlı Ankara Adliyesi olarak uzun zaman hizmet vermiş olup; 1996 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Bu tarihten sonra kültür mirası olarak hizmet vermek için ayni yıl Aktan Mimarlık tarafından restorasyon projeleri üstlenilerek A.K. ve T.V.K.K . ‘nun da desteğini alarak yaşatılacak, bir kültür yapısı olarak, gelecek nesillere Cumhuriyet Dönemi’nin özgün bir örneği şeklinde intikal ettirilmesi sağlanmıştır.

3900 m2 temel üzerine bir yarım zemin ve iki normal kattan oluşan yapıda 84 oda, 4 duruşma salonu, 2 ağır ceza duruşma salonu, 3 nezarethane, arşiv ve müştemilat mevcuttur. Binanın ön tarafındaki 84 oda Kültür Bakanlığının hizmet birimlerine tahsis edilip, Ağır Ceza Duruşma Salonları, özgün hali korunarak birisi sinema / multivizyon diğeri de tiyatro olarak kullanılmak üzere restore edilmiştir. Giriş katı koridorları ise kitap ve resim gibi eserlerin teşhiri ile ilgili galeri olarak kullanılacaktır.

Ankara K.T.V.K.B. Kurulunun 20.06.1997 gün ve 5279 sayılı kararı ile Rölöve ve Restorasyon Projeleri onaylanmıştır.
(Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan takdir almıştır)

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com