mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
• Kastamonu Kalesi Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

 

Kastamonu Kalesi, Kastamonu ili merkezinde bulunmaktadır. Kastamonu’nun güneybatısındaki sırtta, 112 m. yüksekliğindeki kayalık bir tepede bulunan Kastamonu Kalesi Bizans İmparatoru Komnenos döneminde, XII.yüzyılın sonlarında yaptırıldığı tahmin edilmektedir.  Yapının içinde yer aldığı bölge, geniş ve bereketli toprakları ile birçok kültürün barınma ve egemenlik bölgesi olarak görülmektedir. Kale eteğinde bulunan ırmak ve bunu besleyen çok sayıda kollar, savunma ve önemli yol güzergâhlarıyla geçişleri kontr

Yeni Kale güneyde Kahta Çayı’nın, kuzeyde ise Kocahisar Köyü’nün (Eski Kahta Kasabası) tanımladığı alanda, yüksek kayalıkların üzerine konumlanmıştır. Kayalık tepenin formu yapının da formunu belirleyen ana unsur olmuştur. Bu bağlamda, yapının ana girişi kuzeyde topoğrafyanın yeryüzüne en yakın olduğu noktaya konumlanmış, bu kısmın doğu ve batı kesimlerinde yapının savunmasına yönelik kule ve sur duvarları inşaa edilmiştir. Yapının Kahta Çayı’na cephe veren güney kısmı ise akarsu kotundan yaklaşık 200m yükseklikte olduğu için bu kısımda savunma amaçlı sur duvarlarından ziyade istinat görevi gören duvarlar izlenir. Yapının güneydoğusunda ise yüksek kayalıklara kurulmuş iç kale yer alır ki günümüzde iç mekânları harap durumda olan bu kısım topoğrafyanın yardımıyla oldukça korunaklı ve stratejik bir konuma sahiptir. Yapı doğu batı doğrultusunda yaklaşık 270m, kuzey güney doğrultusunda iseen geniş yerinde yaklaşık 50m uzanır.   

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com