mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Tekirdağ Şarköy Mürefte Kebir Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Tekirdağ ili Şarköy ilçesi Mürefte’de bulunan bu caminin yapım kitabesi günümüze gelememiştir. Kaynaklardan Malkara’yı ele geçiren Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırıldığı öğrenilmektedir. Cami XIV.yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirilmektedir. Değişik zamanlarda yapılan onarımlar nedeni ile orijinalliğinden kısmen uzaklaşmıştır. Caminin bahçesindeki mezar taşları İslam sanatının örneklerindendir.

Şarköy ilçesi mürefte kasabasında yer alan Kebir Camii vakıf eseri olmasına rağmen günümüze özgünlüğünü büyük oranda yitirmiş olarak ulaşmıştır. Camii üzerindeki muhdes mermer levhada 1358 gibi tarih olmasına rağmen, camii zaman içinde değişiklikler göstermiştir. Genel özellikleri itibariyle 18yy camii örneklerine uymaktadır.

Camiye kuzeyden iki kollu merdivenlerle ulaşılır. Son cemaat olarak anladırabileceğimiz kısımdan bir merdiven ile kadınlar mahfiline ulaşılmaktadır.

Camii ana mekanı dikdörtgen, ahşap tavanlı ve kiremit örtülüdür. Tavan ortasında ahşap korkuluklu, çatı içerisine oturtulmuş bir balkon yer alır.

 

 

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com