mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Tekirdağ Saray Ayaz Paşa Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Sadrazam Ayas Mehmet Paşa ( 1536–1539 ) tarafından 1539’da yaptırılmıştır. Kesme taştan yapılmıştır. Tek şerefeli ve silindirik gövdeli bir minaresi vardır. Yapı, tek kubbeli ana mekân ile son cemaat mahfelinden ibarettir. Kentin merkezinde ve büyük bir yeşil alan içerisinde yer alır. Camii çevresinde farklı dönemlerde getirilmiş ve adeta çevresi ile bütünleşmiş mimari taş eserler bulunmaktadır.

Yapının giriş kapısı üzerinde 70 cm*60 cm ebatlarında kitabesi yer almaktadır. Kitabe üzerinde;

‘Karanlıkların bir faydası olarak, kulların muannidi, müminlerin sığınağı hayırlar sahibi, Müslümanların devletinin sultanı, İslam’ın yardımı ve önde gelenlerin yardımı ile Ayaspaşa Hz.S.Sultan Süleyman vari imar olundu. Allah bize ateşi (cehennemi) ve ondan kurtulmayı, güvenlik içinde cennete girmeyi ilham etti.’   Yazmaktadır.

Yapının giriş kapısı yenilenmiştir, orijinal kapı hakkında herhangi bir veri bulunmamaktadır. Yapının minberi ise yine ahşap malzeme il yenilenmiş olup orijinal minber mevcut değildir. Kırım Hanları da 18.yüzyılda bu bölgede özellikle Saray dolaylarında sürgün hayat yaşamışlardır. Bugün Ayaspaşa caminin avlusunda yer alan mezarların birçoğu bu Kırım Hanlarına aittir

Kırım Hanları da 18.yüzyılda bu bölgede özellikle Saray dolaylarında sürgün hayat yaşamışlardır. Bugün Ayaspaşa caminin avlusunda yer alan mezarların birçoğu bu Kırım Hanlarına aittir. Saray Fatih döneminde 19. yüzyılın sonlarına kadar Edirne’ye bağlı bir nahiye olarak yönetilmiştir.

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com