mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Manisa Tekel Binası Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Manisa, Merkez, Utku Mahallesinde 46 pafta, 803 ada, 48 parselde yer alan yapı günümüzde İl Kültür Müdürlüğü binası olarak hizmet vermektedir.

 

Ne yazık ki yapı ile ilgili yazılı veya görsel herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır. Cumhuriyet dönemine ait olarak nitelendirebileceğimiz yapı ilk Hastane olarak yapılmıştır. Daha sonra bir süre Tekel Binası olarak kullanılan yapı günümüzce maliye hazinesine ait olmakla birlikte valilikçe kullanılmaktadır.

 

Yapı zaman içinde birçok müdehale geçirmiştir. Cephe ve plan bazında bilinçsiz büyük müdehaleler gören yapı bakımsız durumdadır. İhtiyaçlara göre tuvaletler eklenmiş, teras kapalı hacime çevrilmiş, pencere kapıya çevrilerek terasa çıkış sağlanmış ve üst kat dolaplarla ayrı iki yapı olarak kullanılmıştır.

 

Yapının güney doğu köşesinde ana girişi bulunmaktadır. Girişte sonradan ahşap bir rüzgarlık kısmı oluşturulmuştur. Buradan zemin kattaki ana hole ulaşılır.

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com