mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Kırklareli Vize Hasan Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Mimar Sinan Mahallesi  iç kale mevkiinde bulunan yapı müze kayıtlarına göre XIV. yüzyılın sonlarında Havra olarak kullanılmakta iken Gelibolulu Mir-i Ekber Hasan Bey tarafından  Camiye dönüştürülmüştür. Minaresi kürsü kısmına kadar yıkılmış olan yapının kubbesi sekiz köşe tanbur üzerine oturtulmuştur. Kare planlı olan yapının ön cephe ve güney yüzü kesme taşla, kuzey ve doğu cepheleri ise molozla yapılmıştır. Kubbe kısmında açılmalar meydana gelen yapı harap haldedir.

Müze kayıtlarına göre havradan camiye çevrildiği söylenen yapı hakkında başka görüşler de vardır. Bu konuda Doç.Dr. Engin Beksaç, yapının Osmanlı yapısı olduğunu söylemiştir. Kubbede görülen ve bizim Musevi yıldızına benzettiğimiz şeklin Mühr-ü Süleyman adı verilen Osmanlı sanatında çok kullanılmış evrensel bir sembol olduğunu, yer ile göğün bütünlüğünü temsil ettiğini söylemiştir. Kendisinin bize verdiği bilgiye göre Vize'de Musevi varlığı söz konusu değildir. Yrd.Doç.Dr Özkan Ertuğrul'un Vize ile ilgili çalışmasında ise yine Türk yapısı olduğunu belirttiği bina için önceden havra olduğu iddiasına yer verilmiş, fakat cami olmadan önce başka bir minareye sahip olduğunun izlerden açıkça belli olduğunu belirtmiştir. Kafa karıştıran konu, binanın kıbleye göre yapılmamış olmasıdır.

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com