mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
İstanbul Şahsuvarbey Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

İstanbul Beyoğlu’nda Kuledibi olarak adlandırılan semtte, semte adını veren Galata Kulesi yakınlarında, Büyük Hendek Caddesi ile Lakerdacı Sokak’ın birleştiği köşede yer alan Şahsuvar Bey Camii, zaman içinde yer değiştirmiş, yeniden yapılmış, çok sayıda onarımdan geçmiş ve bugünkü durumuna ulaşmış küçük ölçekli bir mahalle mescididir.

            Şahsuvar Bey Camii’nin geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Hadîka’da banisinin Fatih dönemi (1451–1481) denizcilerinden Şahsuvar Mehmed Bey olduğu belirtilmektedir. Bunun dışında bir bilgi yoktur. O devirlerde; caminin şu an bulunduğu yerden Galata surları geçmekteydi (bkz. resim–3). Büyük Hendek Caddesi’nin yerinde de, ismini aldığı, surlara bitişik büyük bir hendek bulunmakta idi. Dolayısıyla caminin; bugün bulunduğu yerin yakınlarında, muhtemelen sur içinde inşa edildiği, yüzyıllar geçtikçe harap olduğu, yangınlar geçirdiği, her seferinde yeniden yapıldığı düşünülmektedir.

Caminin yer aldığı Galata bölgesi, 18. yüzyıl sonlarına kadar surların dışına taşmayan bir görünüm sergilemiş; 1865’te Galata Surlarının ortadan kaldırılması ve ortaya çıkan arsaların parsellenerek yeni bina yapımına izin verilmesi sonrasında, büyük bir gelişim ve değişim sürecine girmiştir.

Caminin günümüze kadar ulaşan mevcut yapısı da, son olarak, muhtemelen 19. yüzyılın ikinci yarısında, Büyük Hendek Caddesinin yapılaşmaya açılması sonucunda, cadde ve sokaklardaki parselasyona uygun şekilde, yeni yerinde, yeniden inşa edilmiştir. Zamanla tekrar harap olan mescit, 1952–54 yıllarında halkın ve esnafın yardımıyla esaslı bir şekilde onarılmıştır. Yapı, o yıllardan bugüne cemaatin yardımıyla çeşitli onarımlar geçirmiş ve muhdes değişikliklere uğramıştır.

Şahsuvar Bey Camii, son olarak 17 Kasım 2003’te, yaklaşık 30 metre uzaklıktaki Neve Şalom Sinagogu’nun bombalanması nedeniyle tahribata uğramış olup; minaresi sıvanmış, cephesi boyanmış, doğramaları değiştirilmiştir. Ancak statik rapora göre, minaresi tehlike arz etmeye devam etmektedir.

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com