mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
İstanbul Handan Ağa Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Hasköy Mahallesi’nin merkezinde, Hasköy Caddesi üzerinde, Cami Sokağı karşısında, 1045 ada, 2 parselde, tersane duvarı bitiminde sahilde yer alır. Kuzeyinde sahil boyunca uzanan parkın bulunduğu caminin doğusunda Silahtar Yahya Efendi Çeşmesi yer almakta olup ikisinin arasından Hasköy Caddesi geçmektedir. Batı yönündeki sahil ise askeri tersane tarafından toprak doldurularak kapatılmış ve tersaneye dahil edilmiştir. Bu mekana, harim kapısının doğusunda yer alan merdivenlerle ulaşılmaktadır.

Cami, Fatih Sultan Mehmet’in (1453-1481) saltanat yılları arasında Fatih’in hizmetinde bulunan Handan Ağa tarafından yaptırılmıştır. Yapı Sultan 111. Ahmet dönemi (1703-30) Tersane Emini Kıbleli zade Mehmet Bey tarafından şehzadelerin sünnet düğününde onarılmış. Sultan 111. Selim zamanında (1789-1807) da yenilenerek onarım gören yapıya bir hünkür kasrı eklenmiştir. Minarenin üst kesiminde gözlenen ayrıntılar 1 9. yüzyılın ortalarında ya da ikinci yarısında onarım geçirmiş olduğunu kanıtlar niteliktedir. Cami 1960’lı yılların sonunda  Vakıflar idaresi tarafından son olarak onarılmıştır. Fevkani olarak inşa edilmiş olan cami, kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Üzeri kiremit döşeli kırma çatı ile örtülüdür. Kayıkhane olarak kullanılan bodrum kat, sahilin askeriye tarafından doldurulması ile bu özelliğini kaybetmiş ve ibadet mekanı olarak değerlendirilmiştir. Kayıkhane beş adet basık kemerle denize açılmaktaydı. ibadet mekanının altındaki bodrum tavanı ise ahşap iken betonarmeye dönüştürülmüştür.

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com