mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
İstanbul Beyoğlu Sütlüce Mahmut Ağa Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Sütlüce Kongre Merkezinin hemen arkasında olan bu cami Mimar Sinan tarafından yapılmış fakat ne yazık ki günümüze orjinal hali ulaşamamış. Caminin haziresi ile Hasırizade Tekkesi bir bütün haline gelmiş.

Caminin bulunduğu alan bir açık hava müzesi gibi; 1926 yılı yapımı bir çeşme, karşında İbrahim Paşa Çeşmesi (Maalesef kötü durumda), yıkılmış olan Sıbyan Mektebi, cami avlusunda bir kütüphane, Şeyh Celaleddin İsak Karamani türbesi, cami banisi Mahmut Ağa’nın türbeleri, Hasırizade Tekkesi, Sütlüce Hamamı (Maalesef yıkılmış durumda ve bu görüntü vinil reklamla kapatılmaya çalışılmış) ve Gaysunizade Camii bu alanda.

Gelelim caminin yapım tarihine… Camiye ait orjinal kitabe günümüze ulaşamamış. Fakat 1889 yılındaki tophane nazırı Seyyit Paşa’nın yaptırdığı onarımdan sonra konulan kitabe caminin ilk yapım tarihini 1538 olarak yazar.

Caminin son cemaat  yeri 1950’li yıllarda kapatılarak özgün hali bozulmuş. Şimdiki minaresi örme tuğladan 19. yüzyıl sonlarında tekrar inşaa edilmiş.

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com