mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
• İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Rölöve Projeleri

 

Binanın yapımına 29 Mayıs 1946 yılında vali Dr. Lütfi Kırdar zamanında başlanmıştır. İlk projeler mimar Rükneddin Güney’e aittir. Başlangıçta yalnızca opera binası olarak düşünülen yapı 1957 yılında yapılan değişiklik ile kültür merkezi niteliğini kazanmıştır. Bürokratik zorluklar ve mali problemler yapının inşaat süresinin uzamasına neden olmuştur. Bina 1969 yılında hizmete girmiştir. 12 Nisan 1969 yılında İstanbul Kültür Sarayı adı ile hizmete açılan yapı, birbirinden bağımsız kuruluşlar olan Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları genel müdürlüğüne verilmiştir.

 

Binada 27 Kasım 1970 yılında bir yangın çıkmıştır. Yangın sonunda tüm sahne ve seyirci bölümü büyük ölçüde hasara uğramıştır. Binanın tadilatı yedi yıl sürmüştür. Yapının ikinci yapımında, ilkine göre teknik tesisatta ve iç mekanlarda bazı değişiklikler yapılmıştır.

 

İstanbul opera binası adı ile başlayan, Kültür Sarayı adı ile açılan ve Atatürk Kültür Merkezi adı ile bir kez daha bitirilen bu yapı 1977 yılında tekrar işletmeye hazır duruma getirilmiştir. Opera binası amacı ile yapılan betonarme karkas daha sonraki kültür merkezi kompleksinin strüktürünü oluşturmaktadır.   

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com