mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Edirne Taşlık Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

          Edirne ili Taşlık mahallesinde 133 pafta 441 ada 44-45 parselde yer alan Taşlık Caminin diğer adı Mahmut Paşa Camiidir.Cami Fatih Sultan Mehmet'in sadrazamlarından Mahmut Paşanın 1474 tarihli vakfiyesinde yer aldığına göre 1474 yılından bir kaç yıl önce yaptırılmış olmalıdır. Daha sonra Mimar Sinan tarafından onarılmıştır.(Bazı kaynaklara göre Mimar Sinan tarafından yeniden inşa edildiği belirtilmektedir.)

1752 yılında Edirne depreminde yıkılmış, sonra tamir edilmiştir. Müşir Vali Arif Paşa önderliğinde 1320 (M.1902) yılında onarılmıştır.1936 yılında harap olan cami 1942 yılında temellerine kadar yıktırılmıştır.

          Yapının  geç dönemde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarımına başlanılmış,  ancak mevcut temel üzerine inşaa edildiği düşünülen duvarlar yarım bırakılmıştır.Bu onarım sırasında moloz taş duvarlar kesme taş ile kaplanmıştır. Yer yer demirli beton hatıl atılmıştır.

Cami mevcut hali ile kare planlı kuzeyde dört sütun kaidesinin bulunduğu bir son  cemaat kısmının temel izi ile batıda sadece kaide kısmı bulunan minareden ibarettir.                 

Geç dönemde yapılan müdahalede caminin zeminine beton mozaik atılmıştır.Beton mozaik üzerinde yer alan taş minber kaidesi görülmektedir.Bu kaide üzerinde yer alan kenet izlerinin konumu,kaidenin orjinal olduğu konusunda şüphe uyandırmıştır.

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com