mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Ankara Gökçeören Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Ankara, Kalecik, Gökçeören Köyünde , tapunun  32 pafta 83 parselini teşkil eden ve  Vakıflar Genel müdürlüğü’ne ait  parsel  üzerinde  bulunan Gökçeören Camii 13.yy. yakınlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. 

İbadete açık olan camiinin banisi ve yapım tarihi kesin olarak bilinmemekte, kitabesi bulunmamaktadır.

Dikdörtgen planlı, üzeri ahşap tavanlı ve ahşap çatılı olan caminin girişi, (kuzeyi) üç tarafı açık ahşap örtülüdür. Çatı  kuzeye uzatılarak, giriş önünde saçak altı  oluşturulmuştur. Kuzeyden basık kemerli bir kapı ile girilir. Kapı kenarı ve kemeri taştır. Kilit taşı dışa taşkındır ve üzerinde aşağı doğru çiçek motifi vardır.

Dikdörtgen planlı harimin güneyinde mihrap yer alır. Kayıtlardan anlaşıldığı  kadarı ile orijinal  mihrabının  sade bir niş şeklinde ve alçıdan üretildiği, 1953 yılında yapıldığı söylenen perde motifi ve çeşitli üsluplardaki yazılarla bezendiril miştir.

Ancak daha sonraları  bu mihrab  yok edilerek  ahşap ve sunta  karışımı malzemeler ile cilalı yeni bir  mihrab yaptırılmıştır. Halen bu ahşap mihrab  yeni ve sağlam bir şekilde yerinde durmaktadır. Ahşap parçalar geometrik bezeme oluşturacak düzenlenmiştir.

 

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com