mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Aksaray Yalman Köyü Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Aksaray- Nevşehir kara yolunun  60. km.sinde ve Aksaray İl hududu yakınlarında konuşlanmış Yalman Köyünde bulunmaktadır. Anadolu sivil mimari yapı sanatının ayrıntılarını ve taş işleme sanatının  bu ücra köyde bile içra edilmesi, bir halk sanatı olarak  ifade edebileceğimiz  basit bitkisel motifli  tezyinatlar ile   taşınmaz  kültür varlığı olarak korunması gereklidir.

Köy içi mevkiinde doğusunda kaba yığma taş avlu içerisine  güneyden  yaklaşılarak girilir Basit ve kaba lento ve söveli bahçe kapısından girilen avluda  bir armut ve bir akasya ağacı bulunmaktadır.   Kare planlı  Camii  düz ve sade bir yapı olup, doğu duvarına takılan ankrastre taş merdiven  basamakları ile yapının damına ve ezangaha ulaşılmaktadır. Ezangah yapı damında güneybatı köşesinde ,kare planlı olup köşelerinde birer kare sutun üzerinde yine kesme taştan yapılmış lemerli lento ile kapatılmıştır.

Köşelerdeki sütunlar kenarları pahlanmış, ön iç köşedeki ayağın  güney yüzü  ayrıca  oyma desenlenmiştir. Tepesinde  alem yerine geçebilecek sivri bir taş bulunmaktadır.   Yonularak yapılan beden duvarları üstte dışa çıkıntılı bir kornis sırası ile sonlanmaktadır. Ayrıca Konsol basamaklar  doğuya doğru beden duvarından fışkıran üç adet profilli ve özenle işlenmiş konsol payandanın üstüne yapılmış sahın ile sonlanmaktadır. Ezangağ ta esasen bu sahın üzerine yapılanmıştır. Yapının doğu ve batı cephelerinde , ikişer adet  söveli ve işlemeli kemer lentolu  penceresi bulunmaktadır. Söve üzerinde lokma demir geçme izleri  görülmektedir.

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com