mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Aksaray Tekkenişin Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Tekkeş Baba (Tekkenişin) Camii  Aksaray ili, Merkez İlçesinde Pamucak Mahallesinde 902 Sokak’ta bulunmaktadır. Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca tescillidir. 17 pafta 575 ada 58 parseldeki Tekkeş Baba (Tekkenişin) Cami’nin tarihine  ait herhangi bilgi ve belge bulunmamaktadır. Yapının kitabesi bulunmadığı için tam bir tarihlendirme yapılamamaktadır.Şu andaki durumuyla ilgili kesin bir değerlendirme olmamakla beraber Selçuklu ve beylikler dönemi ahşap direkli cami ve mescitlerine benzerlik gösterse de özgün anlamda aslında burasının zaviye olduğu söylenebilir.                                      

Cami çeşitli dönemlerde onarım görmüş ve bazı ilaveler yapılmıştır. Giriş kapısının hemen üstünde yapılış tarihi ile ilgili sonradan yapılmış bir kitabe bulunmaktadır. Bu kitabeye göre yapı 1900 e  tarihlendirilmiştir.

Ancak bu dönemdeki ve Aksaray da ki yapılar  incelendiğinde yapının bir çok onarım geçirdiği ve özgün durumunda uzaklaştığı görülmektedir. 1984 yılında çevre halkı tarafından onarım sırasında girişin sol kısmına (kuzey ) ilave yapılmıştır. Mevcut olan sac minarede bu dönemde yapılmıştır. Minareye çıkmak için betondan 15 basamaklı merdiven de ilave edilmiştir. Ancak merdiven şu anda mevcut değildir.

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com