mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Aksaray Rıza Hasan Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Aksarayın merkez i Sofular Mahallesinde  14 pafta  609 ada 1 parsel üzerinde bulunan,   Sultan II.Kılıçarslan’ın harap ve metruk hamam kalıntısının  yanında ve Başköprü  tabir edilen  köprünün  güney  başında   bulunmaktadır.

Yapının kuzey tarafının temelleri,  su kanalının hemen üstünde ve yanındadır. Bu  su kanalının  Selçuklu’lar yahut Karamanoğulları zamanında yapıldığı  söylenmektedir. Bucamiin ilk  cami olduğu,  Aksaray eşrafından  Perekzade İbrahim Efendi nin  bu camii yıktırarak yerine I.Cihan Harbi sıralarında bugün mevcut ve maili inhidam durumunda olan  camii  yaptırmış ve kapısının üstüne de kendi adını taşıyan kitabesini koydurduğu  Aksaraylının kitabında  belirtilmektedir.   

Eski Caminin kitabesinin  cami enkazıyla beraber atıldığı,  Kayserili Ahmed denilen zatın da bu kitabeyi üzerinde ayet ve hadis yazılı olduğunu sanarak aldığı ve evinin duvarına koydurduğu da yine Aksaraylının kitabında yazılıdır. Kayserili Ahmedin aldığı Kitabenin  dilimize  çevirisi  aşağıdaki gibidir.İlk Mescid 925 H-1519 M. Yılında Sultan II.Beyazıt’ın hükümdarlığı zamanında Mahmudoğlu Hacı Hasan tarafından yaptırılmıştır. Buna Hasan Rızai Mescidi de denir. Rızai onun mahlasıdır.  

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com