mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Aksaray Kesik Minare Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Aksaray, Merkez Küçükbölcek Sokatta , 41 pafta 441 ada  67 parsel üzerindedir. Tapu kaydının cinsi bölümünde  Avlulu kargir mescit olarak  tanımlanmıştır.

            “Tarihi tam olarak bilinmeyen, bu muhteşem minarenin Selçuklu devri eseri olduğu muhakkaktır.Şerefesi ve külahı yıkılmıştır. Minarenin tuğla örgüsünde tuğlanın ebatları ile çeşitli yerleştirme  ritimleri ile muhteşem bir süsleme şekli ortaya çıkartılmıştır. Bu gün yokolmak üzere olan bu  süslü şekiller  bu çalışmalarımız vesilesi ile en azından yerine koyulamasa da belgelenmesi ve arşivlere  konulması ile de bir  kazanç sayılmalıdır.

            Araştırmalar neticesinde , Yıkık Minare ye (KESİK MİNERE – İSAOĞULLARI CAMİİ MİNARESİ ) denildiği de  çıkmıştır. Minarede yapanı , yaptıranı ve yapıldığı tarihi gösteren bir kitabe  bulunamamıştır. Ankara da Kadim Kayıtlar Arşivinde 564  numarada kayıtlı 881H. 1476-77 M. Tarihli FATİH adına kayıtlı Aksaray Vakıflarını tesbit eden defterin 77. sayfasında ( Minare  Mahallesi Mescidi )adlı bir mabetten söz edilmektedir.   Aynı arşivin  II.Beyazid  adına Aksaray Vakıflarını  tesbit eden  906 H. 1209-1210 M. Tarihli defterin  180.A. sayfasında Küçük Minare Mescidi adlı bir mescit bulunmaktadır.“ İbrahim Hakkı Konyalı –Aksaray Tarihi- “  

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com