mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Aksaray Eskil Ulu Camii Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri

Camii, Aksaray il merkezine bağlı, Eskil İlçesinde, Eski Mahallesi’nde bulunmaktadır.Cami güney-doğu köşesinden başlayıp, kuzey-batı köşesinde bitecek şekilde doğu ve kuzey taraflarını kuşatmaktadır. Yaptıran ve yapan hakkında her hangi bir bilgi ve belge yoktur.Kaynağı cami altında olan bir su mahzeni ve bu su mahzeninin üzerinde, caminin önünde, önü dışarıya açılan modern şadırvan yer almaktadır. Oldukça büyük bir bahçede yer alan Eskil Ulu Camii halen kullanıma açıktır.

Yapıldığı dönem itibarıyla, en büyük cami hüviyetinde olduğu için ve ilçedeki diğer camilerden ayırmak için “Eski Cami” ve “ Ulu Cami” isimleriyle anılmaktadır. Müftülük kayıtlarında“Ulu Cami” adıyla anılmaktadır.

Eserin ne zaman yapıldığı konusunda kesin tarihlendirme yapılamamaktadır. İçerisinde bulundurduğu mimari özelliklere bakıldığından Selçuklu veya beylikler dönemi özelliklerini taşıdığını söyleyebiliriz. Yaptığımız araştırmalarda ve yapıdaki mimari özellikler dikkate alındığında XIII yy. Selçuklu eseri olduğunu söyleyebiliriz.   Bugün giriş kapısı üzerinde taşın üzerine 50x35 cm. ebadında, Arapça ifadeyle yazılmış, sekiz satırlık bir kitabesi bulunmaktadır. Kitabenin son satırında H. 1047(1634) veya H. 1147 (1734) olması muhtemel bir tarih mevcuttur.

Yapının ilk minaresi hakkında bilgi yoktur. Bugünkü kesme taş malzemeli minaresinin 1963 yılında Kemalpaşalı Mehmet Yüzüak tarafından yapıldığı kitabesinden anlaşılmaktadır.

 Eskil Ulu Camiindeki kitabenin miladi takvime göre Osmanlı duraklama dönemine denk gelmektedir.  Ancak camiinin mimari özellikleri ve tezyinatları ile tipik bir Selçuklu veya beylikler dönemini anımsatmaktadır. Ancak yapılan araştırmalarda ilk onarım sırasında kitabenin konulduğunu öğreniyoruz. 

Kitabenin ilk ve son satırlarını İ.H. Konyalı okumuştur.   Okuduğu son satırının da buradaki tarihtir. Diğer altı satırında kur-an’dan ayetler olduğunu söylemektedir.   Ancak daha sonra yapılan araştırmalarda (Bekir deniz) Özellikle (Konyalının) tam aksine kur-an’dan ayetler olmadığını söylemektedir.   Bizim yaptığımız incelemelerde ise okunan yerlerin gerçektende kur-an’dan ayetler olmadığı yönündedir. Bu camide emeği olanlara bir nevi dua niteliği taşıyan satırlar yazılıdır.  Okuyabildiğimiz satırlar şöyledir. Minnettardır. Bu binayı imar eden ve misli ile alsın sevabını ve buna sebep olana da cennet’deki makamda dereceler versin. İmar edenin büyükleri ve diğer Müslümanların günahı af olsun şeklindedir. 

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com