mimar sinankastamonupiriSİVASsyriamanastırsivas eskisuriyealayhan14 Eylül
Üsküp Rufai Tekkesi Törenle Açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilen Üsküp'ün en önemli manevi odaklarından Rufai Tekkesi, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı törenle ibadete açıldı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 2005 yılında Üsküp'te tek tek ziyaret ettiği ecdat yadigarı eserlerin o günkü halini görünce yaşadığı hüznü anlatmasının mümkün olmadığını belirtti.

Üsküp'te bugüne kadar Hatuncuk Camii, Arasta Camii, Kebir Mehmet Çelebi Camii, İshak Paşa Camii, İsabey Camii Haziresi ve Yiğit Paşa Mezarı restorasyonu gibi çok sayıda tarihi ve kültürel miras projesi üzerinde çalışan Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1818 yılında kurulan Rufai Tekkesi'ni de 2 asır sonra ilk günkü ihtişamına kavuşturdu. Tarihi tekkenin açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yanı sıra Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi Nezir, Makedonya Milletvekilleri Kenan Hasip ve Behüciddin Şehabi, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti, Üsküp Diyanet İşleri Başkanı Hacı Süleyman Efendi Recep, Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani, TİKA Makedonya Temsilcisi Mahmut Çevik, Makedonya Milli Konservasyon Merkezi Müdürü Mehmet Selmani, Rufai Tekkesi Şeyhi Murtezan Murteza, restorasyonu üstlenen Bursalı iş adamı İsmail Öner ile çok sayıda davetli katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Rufai Tekkesi'nin Üsküp'teki en önemli manevi odaklardan biri olduğunu, yaz aylarında başlattıkları çalışmalarla harabe halindeki yapıyı ilk günkü ihtişamına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Özellikle son yıllarda hükümetin Balkanlar başta olmak üzere tüm Osmanlı coğrafyasında önemli çalışmalara imza attığını dile getiren Başkan Altepe, kendilerinin de bölgede önemli işler yaptıklarını ifade etti. Aşure dağıtımı törenleri ve sünnet şölenleri gibi önemli kültürel etkinliklerin yeniden düzenli olarak yapılmaya başladığını hatırlatan Başkan Altepe, "Biz Bursa olarak Balkanlar ile Türkiye arasında köprü olmaya çalışıyoruz. Buradaki insanımızın kültürünü en iyi şekilde yaşamasını istiyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'de yaptığımız göç kongresi ve Balkan Ekonomi Zirvesi ile bu bölgedeki tek isteğimizin dostluk, kardeşlik ve işbirliği olduğunu gösterdik. Bu çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek." dedi.

ALLAH ARAMIZA AYRILIK SOKMASIN

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Üsküp'te tarihi bir gün yaşadıklarını, hafta başında Konya'da Şeb-i Aruz'u idrak ettiklerini, haftanın son gününde ise 200 yıl önce kurulan tekkenin yeniden ihya olmasına tanıklık ettiklerini kaydetti. Tasavvuf kültürünün Buhara'dan Saraybosna'ya kadar bütün insanlığı kardeşliğe davet ettiğini kaydeden Davutoğlu, şunları kaydetti: "Tasavvuf, birliği, huzuru, kardeşliği telkin eder. Tasavvuf kültürünün geliştiği toplumda nefret, şiddet kültürü gelişmez. Şeb-i Aruz, vuslattır, düğün gecesidir. Burada da bir vuslatı gerçekleştiriyoruz. Tarihin imanla buluştuğu bir mekanı açıyoruz. Bu Anadolu'nun Rumeli'ye, İstanbul'un Üsküp'e vuslatıdır, düğünüdür. Allah aramıza nifak sokulmasına müsaade etmesin. Bu güzel mekanı sizlere emanet ediyoruz. Bir yerde Allah'a zikir, tefekkür başlamışsa, ilelebet devam eder. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'mıza ayrıca teşekkür ediyorum. Hatuncuk Camii, Arasta Camii, Kebir Mehmet Çelebi, Yiğit Paşa mezarı, Gazi Baba Türbesi gibi burada yaptıkları çalışmalar için kendilerine teşekkür ediyorum. Ben 2005 yılında buraya geldiğimde bu eserleri tek tek gezdim. O hallerini gördüğümde yaşadığım hüznü anlatmam mümkün değil. Hepsi tek tek ihya oluyor. Allah aramıza ayrılık sokmasın."

Törende söz alan Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti ve Makedonya Diyanet İşleri Başkanı Hacı Süleyman Efendi Recep, Üsküp'te yaptığı çalışmalar sebebiyle Başkan Altepe'ye teşekkür etti. Bakan Davutoğlu ve Başkan Altepe, daha sonra restorasyon çalışmalarına katkı sağlayan iş adamı İsmail Öner ve ailesine plaket vererek teşekkür etti, kurdele keserek 200 yıllık tekkeyi yeniden ibadete açtı.

(Cihan Haber)

Resimler

Bu sitede bulunan resimler telif hakları güvencesi altındadır. • İzin alınmadan kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz. 

Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme Ve Yapım  Mimarlık, Restorasyon A.Ş.
Adres:Aziziye Mahallesi Hava Sokak 24/8 Yukarı Ayrancı 06540 Çankaya/Ankara
Tel: 90 312 441 65 53 - Fax: 90 312 441 65 54

e-mail: anitsal@anitsal.com